50-ta Konferencja Studenckich Kół Naukowych

W ramach 50-tej Konferencji Studenckich Kół Naukowych, członkowie Koła Naukowego Surówki i Stali wygłosili 4 referaty:

Michał MOSKAL: RODZAJE STOSOWANYCH PALIW ZASTĘPCZYCH I ANALIZA WPŁYWU PYŁU WĘGLOWEGO NA STOPNIE REDUKCJI W WIELKIM PIECU

(Potrzeba konkurencyjności wymusza na producentach surówki i stali ciągłe obniżanie kosztów produkcji. Prowadzi to do działań mających na celu wprowadzenie do procesu wielkopiecowego paliw zastępczych, które pozwolą zmniejszyć jednostkowe zużycie koksu. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci podejmowano próby stosowania różnych rodzajów paliw zastępczych: olejów, smoły, gazu ziemnego, gazu wielkopiecowego, tworzyw sztucznych, czy popularnego przy obecnej koniunkturze pyłu węglowego.

Poza zaletami dotyczącymi ekonomii procesu, dodatek paliw zastępczych pozwala na kontrolę procesu wielkopiecowego, wpływając na stopnie redukcji.

Zmiana udziału redukcji pośredniej przekłada się na zmniejszenie zużycia koksu oraz rozkład temperatur w przestrzeni wielkiego pieca.

Referat ma na celu przybliżenie tematyki paliw zastępczych – ich krótkiej charakterystyki, wad i zalet, oraz wpływu na proces wielkopiecowy.

Szczególną uwagę poświęcono problemowi wdmuchiwania pyłu węglowego. )

Radosław FRANCZYK: WYKORZYSTANIE CO2 W HUTACH

(Emisja dwutlenku węgla jest jednym z głównych problemów ochrony środowiska. W momencie powstania międzynarodowego protokołu z Kioto

można zaobserwować znaczący wzrost zainteresowania tematyką proekologiczną, w tym ograniczeniem emisji CO 2 do atmosfery, jako jednym z czynników wpływających na globalne ocieplenie. W obszarze badawczym, jak i na arenie politycznej, prowadzony jest szereg prac mających na celu zapewnienia odpowiednich warunków do życia na Ziemi.

Biorąc pod uwagę, że przemysł metalurgiczny jest jednym z głównych emiterów CO2 , w niedalekiej przyszłości huty będą zmuszone do nabywania

bardzo drogich dodatkowych pakietów uprawnień do emisji CO2 , co wynika z zaleceń Komisji Europejskiej. Uzasadnionym krokiem jest więc podjęcie

działań mających na celu rozwiązanie tego problemu. Wybór tematyki podyktowany jest chęcią bliższego zapoznania się z możliwościami wykorzystania dwutlenku węgla w metalurgii oraz problematyką wzrastającego zanieczyszczenia środowiska, związaną z emisją CO2.)

Estera MACHOŃ: REKONSTRUKCJA PROCESU FORMOWANIA STAROŻYTNYCH I ŚREDNIOWIECZNYCH ŻUŻLI MISECZKOWATYCH

(Podstawą rekonstrukcji dawnych procesów technologicznych są obiekty z wykopalisk archeologicznych. Pośród nich na uwagę zasługują żużle miseczkowate, uznawane za tworzywo formujące się w paleniskach związanych z przetwórstwem żelaza otrzymanego w piecach dymarskich typu kotlinkowego. We wczesnym średniowieczu żużle miseczkowate znalazły zastosowanie przy wytopie ołowiu metodą strącania żelazem w piecach w rejonie Dąbrowy Górniczej – Łosienia i Sosnowca-Zagórza.

Celem pracy jest odtworzenie warunków formowania żużli miseczkowatych, co ma istotne znacznie dla naukowego opisu dawnych technologii otrzymywania żelaza. W warunkach laboratoryjnych wytworzono próbki z prawdopodobnych składników żużli miseczkowatych: zendry, piasku i gliny, sformowano próbki żużla. Przeprowadzono badania składu chemicznego, fazowego i strukturalnego otrzymanych próbek. Wyniki badań porównano z charakterystykami oryginalnych żużli miseczkowatych z Pokrzywnicy i Sosnowca-Zagórza.)

Kamila BABIAK: ZNACZENIE ZASTOSOWANIA GORĄCEGO DMUCHU W PROCESIE WIELKOPIECOWYM

(Jednym z kluczowych parametrów dla przebiegu procesu wielkopiecowego jest gorący dmuch. Technologia uwzględniająca zastosowanie dmuchu opiera się na jego zarówno bezpośrednim jak i pośrednim wpływie na zjawiska zachodzące wewnątrz wielkiego pieca. Zadaniem metalurga jest zaprojektowanie procesu wielkopiecowego tak, aby był on optymalny i opłacalny. )