VII Polsko – Niemieckie Studenckie Seminarium Metalurgiczne

VII Polsko – Niemieckie Studenckie Seminarium Metalurgiczne odbyło się we Freibergu w dniach 14-16 grudnia 2011 roku.
W seminarium wzięli udział prof. Jan Falkus z AGH oraz prof. Piotr Scheller z TU Bergakademie we Freibergu, dr inż. Paweł Drożdż, studentki studiów doktoranckich mgr inż. Katarzyna Miłkowska-Piszczek, mgr inż. Ewa Wielgosz oraz studenci studiów drugiego stopnia specjalności Informatyka w Hutnictwie: Agnieszka Woźniak, Krzysztof Konopka, Karol Bień i Mateusz Krawiec. Łącznie w tegoroczne seminarium zaangażowane było 19 uczestników z Polski, Niemiec i Ukrainy.
Pierwszego dnia po przyjeździe polskich uczestników odbyło się uroczyste powitanie i przedstawienie uczestników podczas kolacji w restauracji „Ratskeller”. Drugi dzień Seminarium został otwarty przemowami Profesorów Falkusa i Schellera. Następnie uczestnicy zaprezentowali swoje referaty podczas sesji wykładów. Wystąpienia studentów dotyczyły badań prowadzonych w dziedzinie metalurgii. Szczegółowo zostały zaprezentowane termofizyczne właściwości ciekłych metali i żużli, analiza metod pomiarowych w produkcji stali w czasie rzeczywistym, właściwości materiałowe stali oraz komputerowe modelowanie procesów metalurgicznych. Sesja referatów posłużyła wymianie doświadczeń naukowych, niejednokrotnie dyskusja nad przedstawionymi tematami w środowisku międzynarodowym pozwoliła uzyskać ciekawe sugestie i wnioski dotyczące rozwoju projektów. Wzajemne zaciekawienie prezentacjami przeniosło dyskusję również poza salę konferencyjną.
Planowo, po serii prezentacji, grupa z Polski miała okazję zwiedzić z przewodnikiem historyczną część Freiberga. Ze względu na specyficzny, przedświąteczny czas na rynku Freiberga uczestnicy mogli zrobić zakupy na Weihnachtsmarkt czyli targu bożonarodzeniowym oraz wziąć udział w degustacji Glühwein – tradycyjnego grzanego wina przyrządzanego jedynie w tym okresie. Następnie odbyła się kolacja wszystkich uczestników Seminarium.
Kolejnego dnia grupa miała okazję zwiedzić Instytut Technologii Żelaza i Stali w TU Bergakademie i zapoznać się z nowoczesnymi laboratoriami. Była to również okazja do zachęcenia studentów z Polski, aby spędzić choćby jeden semestr na uczelni partnerskiej, co jak podkreślili Profesorowie, jest bardzo istotne w dalszej karierze akademickiej.
Następnym punktem programu Seminarium była wizyta w zakładzie Walzengießerei Coswig, gdzie uczestnicy zapoznali się ze strukturą firmy oraz mieli okazję do zobaczenia z bliska procesów metalurgicznych, takich jak odlewanie do wlewnic, a następnie dalszą obróbkę stali.
Ostatnią atrakcją przygotowaną przez gospodarzy Seminarium było zwiedzanie barokowego Pałacu w Moritzburgu obok Drezna. W pięknej scenerii zamku nastąpiło pożegnanie uczestników oraz zaproszenie przyjaciół z Niemiec do Polski w przyszłym roku, gdzie odbędzie się kolejne, już VIII Seminarium Polsko-Niemieckie.